Katalog WEB

katalog stron i firm

Zdrowie i uroda

Łysina a geny – jak to się ma do siebie?

Co tak naprawdę powoduje łysienie? Specyficzne odpowiedzi na to pytanie nie istnieją, a łysienie jest to stan, który jest spowodowany przez wiele czynników. Łysienie może być spowodowane przez:

  • problemy genetyczne,
  • stan zdrowia,
  • styl życia,
  • styl odżywiania.

Najciekawsze z nich oczywiście wiążą się z przyczyną genetyczną.

Jak genetyka związana jest z łysieniem?

Według badań genetycznych stwierdzono, że chromosom X niesie gen, który jest związany z łysieniem typu męskiego. Gdy ten gen jest zmutowany, ma wpływ na strukturę włosów, co może powodować łysienie. Ten gen, gdy jest zmutowany ma wpływ na zmniejszenie stężenia globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG). SHBG wiąże testosteron, zapobiegając w ten sposób jego konwersji do dihydrotestosteronu (DHT). Tak więc, w przypadku braku SHBG zwiększa się DHT, który prowadzi do łysienia. Odpowiedź ostateczna wpływu jest określana przez genetykę, czasem będą to naprawdę solidne oznaki przerzedzenia włosów, a czasem te efekty nie są tak zauważalne.

Genetyczne predyspozycje do utraty włosów w rzeczywistości istnieją, ale jeśli chcesz je zbadać u siebie bądź swojego dziecka nie będziesz miał dzisiaj z tym najmniejszego problemu, bowiem istnieją liczne ośrodki badań, które oferują takie usługi. Gdy rodzic ma taki chromosom X, który ma zmutowany gen to prawdopodobnie dziecko może wyłysieć zbyt wcześnie. Jest to jednak spotykane częściej u mężczyzn niż u kobiet ze względu na fakt, że stan ten jest widoczny w formie recesywnej. Skoro więc kobiety mają dwa chromosomy X, aby mogły mieć ten rodzaj łysienia geny na obu chromosomach musiałyby być mutantami, a częstotliwość takiego zdarzenia jest bardzo niska. Z drugiej strony, mężczyźni częściej wpadają w ten stan, ponieważ mają oni tylko jeden chromosom X. Będzie to również oznaczać, że jeśli kobieta ma ojca, który ​jest łysy, ona niesie wadliwy chromosom X. Ona nie będzie pokazywać cechy łysienia, ale ona przekazuje to na jej dzieci i istnieje 50% szans, że jej potomstwo odziedziczy łysinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *