Katalog WEB

katalog stron i firm

Technologia

Czy warto zabezpieczać dysk?

W momencie, gdy komputer wydaje dziwne dźwięki lub na ekranie pojawiają się komunikaty alarmowe np. o zawieszeniu systemu, często wpadamy w panikę. Efektem tego mogą być działania przyczyniające się do pogorszenia stanu naszego komputera. Mimo tego, że komputery są używane powszechnie niewielu ich użytkowników wie jak zachować się w sytuacji, w której system ulega zawieszeniu. Sposób w jaki poradzisz sobie z odzyskaniem danych jest zależny od tego czy dane zostaną odzyskane czy skasowane na zawsze a to wszystko natomiast zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Należy jednak pamiętać, że procesem odzyskiwania danych powinny zajmować się tylko i wyłącznie specjalistyczne firmy, których specjalizacją jest profesjonalne odzyskiwanie danych.

W dzisiejszych czasach komputer jest głównym narzędziem potrzebnym do nauki, pracy a także rozrywki. W naszych komputerach zapisujemy ważne dla nas dane tj. np. prace pisemne, zdjęcia, prezentacje itp. Dlatego właśnie kiedy dysk padnie jest to katastrofa dla indywidualnego użytkownika, a co dopiero jeśli stanie się to w firmie, gdzie skutki utraty danych mogą spowodować przestoje, dezorganizację i ogromne straty finansowe. W wielu przypadkach zasoby danych firmowych są tak duże, że firm nie stać na to aby wszystkie dane te odzyskać.

Niestety każdy dysk ma swoją określoną żywotność, co znaczy, że mimo podjęcia wszelkich niezbędnych środków ostrożności i tak nie mamy pewności, że po pewnym czasie po prostu nie przestanie działać. Co więc robić w takiej sytuacji? Na samym początku warto wykonać test dysku odpowiednim programem do tego przeznaczonym – takim jak np. HD TUNE. Średnia długość żywotności dysku twardego wynosi około 5 lat lub 20 tys. godzin. Czy to znaczy, że nie warto podejmować prób zabezpieczania dysku? Nie, ponieważ w przypadku kiedy padnie system szanse na odzyskanie danych wzrastają jeśli wcześniej podejmowane były odpowiednie środki ostrożności. Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie danych jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Dzięki archiwizacji danych masz pewność, że w momencie, gdy padnie Ci system lub dysk nie utracisz najważniejszych dla Ciebie danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *