Katalog WEB

katalog stron i firm

Dom i ogród

Wybieramy materac do sypialni

Większość z nas wybierając łóżko do sypialni kieruje się przede wszystkim względami estetycznymi i wizualnymi. Kolor ramy ma pasować do wnętrza a styl wykonania powinien uzupełniać aranżację pomieszczenia. A co z materacem? To przecież od niego w zdecydowanej mierze zależy komfort naszego snu. Czym zatem kierować się podczas wyboru?

Odpowiedni model nie jest ani zbyt twardy ani zbyt miękki – jeśli będzie on niedostosowany, nasze mięśnie zamiast odpoczywać będą stale napięte, dodatkowo miękki materac spowoduje, że nasz kręgosłup będzie wygięty a rano obudzimy się z bólem pleców i karku. Odpowiedni model natomiast powinien dopasowywać się do naszego ciała, w zależności od przyjętej pozycji. By nie narażać się na dodatkowe wydatki i zapobiec szybkiemu zużywaniu się materaca, zaleca się jego częste czyszczenie oraz zmianę ułożenia o 180 stopni. Na rynku dostaniemy wiele rodzajów materacy – różnią się one wypełnieniem, trwałością oraz ceną.

Materace piankowe wykonywane są w elastycznego tworzywa, które maksymalnie dopasowuje się do kształtu ludzkiego ciała podczas snu. Jego budowa zapewnia wentylację oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury a zewnętrzna powierzchnia pokryta jest bawełnianym, zdejmowanym pokrowcem, który ułatwia czyszczenie i utrzymanie materaca w czystości. Niektóre modele posiadają zróżnicowaną pod względem sprężystości powierzchnię spania oraz właściwości antybakteryjne, szczególnie przydatne dla alergików. Jakość materacy piankowych idzie w parze z ich niewygórowaną ceną – większość modeli można dostać za około 120-200 zł.

Równie popularne są materace kieszeniowe, o zróżnicowanych strefach twardości. Modele takie wypełniają wysokogatunkowe sprężyny oddzielone od siebie płóciennymi woreczkami. Zwiększa to trwałość i wytrzymałość materacy. Niektóre z nich posiadają zróżnicowane strefy: twardsza przeznaczona jest dla mężczyzn, bardziej miękka i elastyczna dla kobiet. Sprężyny są dodatkowo obłożone z każdej strony pianką, która zabezpiecza powłokę przed uszkodzeniem przez druty oraz ma decydujący wpływ na ostateczną elastyczność materaca. Oferta rynkowa jest bogata i umożliwia zakup modelu posiadającego różne ulepszenia, np. zwiększoną twardość (dla osób o większej wadze), piankę masującą, lateksowe wstawki nie pochłaniające kurzu i pyłów (dla alergików). Średni koszt materaca kieszeniowego wynosi około 700-1500 zł.

Obok modeli piankowych i kieszeniowych, trzecim najpopularniejszym rodzajem są materace bonellowe. Ich wkłady wykonuje się ze sprężyn kształtem przypominających klepsydrę. Są znacznie tańsze od modeli kieszeniowych jednak nie oznacza to ich gorszej jakości. Sprężyny w materacu bonellowym są ze sobą połączone – kiedy kładziemy się na nim, ugina się cała jego powierzchnia; w przypadku modeli kieszeniowych – tylko wybrana strefa – umożliwia to konstrukcja sprężyn, które dzięki umieszczeniu w oddzielnych kieszeniach działają niezależnie od siebie. Materac bonellowy można więc uznać za mniej wygodny – nie dostosowuje się do pozycji ciała i jest mniej elastyczny. Śpiąc na nim, następnego dnia o poranku możemy spodziewać się bólu kręgosłupa i pleców.

Kupując materac warto dobrać do niego odpowiedni pokrowiec. W sklepach dostaniemy modele “letnio-zimowe”, które posiadają dwie strony pikowane różnymi materiałami, pokrowce antyalergiczne (z zawartością np. żelu aloesowego i termoregulacją, nie pochłaniają kurzu, są antystatyczne, szybko odprowadzają nawet dużą wilgotność zapobiegając tym samym tworzeniu się pleśni i rozwojowi grzybów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *