Katalog WEB

katalog stron i firm

Dom i ogród

Szkodniki w ogrodzie

Jak każdy z nas wie rola owadów w życiu roślin jest olbrzymia. Odpowiadają one między innymi za zapylanie kwiatów. Jednak oprócz pożytecznych form występują tak zwane szkodniki, które zjadają liście i owoce. To z ich powodu powinniśmy pielęgnując nasz ogród, regularnie go przeglądać. Oznaką, że zawitały w nim szkodniki są na przykład pożółkłe lub poskręcane liście z plamami. Musimy przyjąć, że szkody spowodowane obecnością szkodnika będą normą do ok. 30% – te straty obserwujemy w przypadku ekologicznych upraw.

Jak zwalczać ogrodowych intruzów w naszych ogrodach – to zależy od rodzaju szkodnika.Przedstawię niektóre z nich i sposoby walki z nimi.

Mszyce

Mszyce bardzo często atakują róże. Występują zawsze w licznych koloniach i uszkadzają liście, pąki i młode pędy.

Zwalczać mszyce należy niezwłocznie po zdiagnozowaniu tego szkodnika. Dlatego, że mniejsze kolonie są łatwiejsze do zwalczenia, a rozmnażają się bardzo szybko. Po pojawieniu się pierwszych mszyc dokonujemy oprysku preparatem. Może to być: Pirimor, Mospilan, Confidor, Talstar, Decis. Preparaty na mszyce należy stosować naprzemiennie, zgodnie z zaleceniami i dawkami podanymi przez producenta na etykiecie.

Ochojniki

Ten szkodnik atakuje głównie świerki i modrzewie. Od maja do połowy czerwca przeglądamy nasze iglaki wycinając zielone galasy które dokładnie niszczymy. W lutym lub w marcu, owady, które pozostały, opryskujemy parafinowym preparatem Promanal 60 EC. Zabieg ten należy powtórzyć po 2 tygodniach.

Pędraki

Często atakują one nasze trawniki i korzonki młodych roślin. Aby uniknąć ich ataku należy dbać o trawnik zawczasu tzn nie pozostawiać zaniedbanych miejsc, grabić i wentylować trawnik.
Zwalczamy je preparatem Dursban 480 EC w dawce 50 ml na 100 ml. Opryskujemy i mieszamy z glebą.

Pędziorki

Zagrażają naszym drzewom. Są to maleńkie pajęczaki, które wysysają soki z liści i pędów wielu roślin. Gdy się pojawią na danej roślinie najpierw ona żółknie i brązowieje a w końcu zamiera. Zwalczać je można preparatem Roztoczol.

Miniarki

Miniarki to niewielkie muchówki, które żerują głównie na roślinach ozdobnych, ale można je też spotkać na roślinach warzywnych i ziołach. Są powodem pojawienia się na liściach zaatakowanej rośliny, nieregularnych wzorków. Jeśli zaatakują rośliny ozdobne, a uszkodzonych liści jest bardzo dużo, to możemy zastosować oprysk chemiczny. Środkiem, który skutecznie zwalczy te owady jest np. Fastac 100 EC lub Karate Zeon 050 CS.

Walcząc z intruzami w naszych ogrodach pamiętajmy, że zbyt częste stosowanie preparatów ochrony roślin, często trujących także dla pożytecznych mieszkańców ogrodu pogłębiamy dysproporcje pomiędzy szkodnikami, a ich naturalnymi wrogami – zmniejszamy odporność roślin. W ten sposób spowodujemy, że w naszych ogrodach będą pojawiać się coraz nowsze odmiany szkodników, a walka z nimi coraz trudniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *