Katalog WEB

katalog stron i firm

Dom i ogród

Jak dbać o dywan w salonie, żeby zawsze pięknie się prezentował?

Kurz, brud i codzienne użytkowanie sprawiają, że dywany bardzo szybko tracą na atrakcyjnym wyglądzie. Niemniej jednak, mimo trudności w utrzymaniu go w czystości wciąż jeszcze wiele osób decyduje się na jego zakup. Nic w tym dziwnego, w końcu dywany to wyroby, które nadają wnętrzu innego wyrazu oraz znacznie wpływają na fakt, że wydaje się ono o wiele przytulniejsze. Radzimy, jak dbać o dywan, żeby zawsze wyglądał czysto i świeżo.

Podstawą atrakcyjności dywanu jest wypracowanie w domownikach prawidłowych nawyków, w postaci zmieniania obuwia. W ten prosty sposób unikniemy licznych zabrudzeń powstających w wyniku nanoszenia się błota, czy piasku na powierzchnię dywanu, które stają się trudne do usunięcia, a niekiedy mogą pozostawić na jego powierzchni trwały ślad. Pamiętajmy również o tym, że kupując jasny, biały lub beżowy dywan świadomie narażamy się na większą ilość pracy podczas jego codziennej pielęgnacji.

Systematyczne odkurzanie dywanu kluczem do sukcesu

Kolejną bardzo ważną kwestią w pielęgnacji dywanów jest systematyczne i regularne odkurzanie. Nie małą rolę odgrywa w tym również sam odkurzacz, gdyż jego moc powinna być duża. Tylko taka moc pozwoli na dokładne usunięcie dywanowych zanieczyszczeń i co najważniejsze roztoczy. W przypadku grubych dywanów zaleca się używanie różnych końcówek, które pozwolą nam dotrzeć do splątanego, dywanowego włosia. Jeśli nasz dywan jest na tyle mały i lekki, żeby swobodnie wynieść go z pokoju to warto przed odkurzaniem wytrzepać dywan. Taki zabieg pozwoli na dokładniejsze pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń.

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli na zachowanie świeżości dywanu będzie posypanie go na przykład sodą oczyszczoną. Substancja ta wchłonie nieprzyjemne zapachy i odświeży dywan. Po posypaniu pozostawmy sodę na powierzchni dywanu na 10-20 minut i następnie usuńmy proszek za pomocą odkurzacza.

Od czasu do czasu zaleca się również wyprać dywan. Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, które nie tylko usuną brud, ale również odświeżą powierzchnię dywanu i wypielęgnują jego włosie. Oczywiście nie zawsze będziemy dysponować odpowiednią ilością czasu, żeby wyprać dywan, dlatego powtarzajmy tę czynność rzadko, góra raz w miesiącu.

Wszystkie te małoinwazyjne zabiegi pozwolą nam zadbać o salonowy dywan. Dzięki temu przez długi okres czasu będziemy mogli cieszyć się atrakcyjnym wizualnie oraz czystym i co najważniejsze świeżym dywanem. Zaniedbany i brudny dywan na pewno nie nadałby atrakcyjności naszemu wnętrzu i jest popularnym odstraszaczem gości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *