Katalog WEB

katalog stron i firm

Budownictwo

Kolektory słoneczne – inwestycja w czystą energię

Ostatnio bardzo popularny jest temat tak zwanej czystej energii, czyli tej uzyskiwanej z wykorzystania surowców odnawialnych. Chodzi tu o energię z siły wiatru, wody oraz słońca. Kolektory słoneczne wykorzystują trzecie rozwiązanie, co stało się ich głównym atutem. Nie wytwarzają bowiem zanieczyszczeń i nie wymagają kosztownych nakładów na paliwa, dlatego też ich popularność wciąż rośnie.

Popularnie zwane solary, podbiły rynek konsumencki. Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo drogie, co zawęża ich stosowanie i sprawia, że nie są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Często można zobaczyć je na domach zabudowy jednorodzinnej oraz na droższych domach nowoczesnych. Warto jednak wiedzieć, iż inwestycja w kolektory słoneczne zwraca się w dłuższej perspektywie czasowej. Pieniądze, które wydamy na to urządzenie będą dobrze wydanymi środkami – firmy reklamujące kolektory zapewniają bowiem, że możemy zaoszczędzić sporo gotówki na ogrzewaniu naszego domu. Co ciekawe, za pomocą kolektora możemy podgrzewać także wodę w basenie. Oczywiście to nie jedyne zastosowanie kolektorów solarnych – mogą one w połączeniu z tradycyjnym ogrzewaniem np. kotłem gazowym stanowić integralną część systemu grzewczego naszego budynku, co poprawi sytuację finansową gospodarstwa domowego i może stanowić sporą oszczędność.

Wybierając kolektor musimy jednak być pewni jego jakości – trzeba zatem dobrze sprawdzić firmę dystrybutora oraz czas gwarancji i certyfikaty urządzenia. Kolektory bowiem zwykle montowane są na dachach skośnych, które narażone są na wpływ opadów oraz zmian pogody. Wybierając kolektor spośród aktualnych możliwości na polskim rynku mamy do dyspozycji głównie kolektory płaskie, próżniowe oraz próżniowo rurowe. Warto również wiedzieć, że kupując kolektor słoneczny najlepiej nabyć go od razu z całym zestawem do instalacji. Najlepiej jednak zlecić montaż fachowcom ? bardzo dużo zależy od właściwego ustawienia kolektora względem osi północ – południe.

Główne zalety kolektorów słonecznych:

  • dostarczają do gospodarstwa domowego “czystej” energii, są ekologiczne
  • możliwe jest połączenie ich np. z kotłami gazowymi
  • pozwalają na oszczędność pieniędzy, do tej pory wydawanych na surowce energetyczne

Dotacja na kolektor słoneczny

Warto wiedzieć, że w niektórych miastach / gminach istnieje możliwość odebrania dotacji na kolektory słoneczne, w ramach inwestycji w proekologiczne tendencje w kraju. Ma się to przyczynić do wzrostu energii w gospodarstwach domowych, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, kosztem ogrzewania węglowego czy gazowego, wydzielającego do atmosfery szkodliwe substancje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *